Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Okna drewniane: pakiety szybowe

pakiety szybowe


Producenci okien drewnianych oferują nam dziś swe wyroby wzbogacane o kolejne innowacje, co osobę wybierającą właśnie okna do swojego domu może wprawić w nie lada zakłopotanie. Czasem trudno bowiem odnaleźć się w zaletach tych wszystkich rozwiązań, wielu z nas poszukuje przecież okien, które będą spełniać swe podstawowe funkcje: otwierać się i zamykać, chronić przed wpływem czynników atmosferycznych, przed włamaniem oraz przed hałasem. Najpopularniejszą zmianą wprowadzoną przez producentów okien są pakiety wieloszybowe. W niniejszym artykule zastanowimy się, jak wpływają one na funkcjonalność okien drewnianych. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom – oknom dwu- i trzyszybowym.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe

Najbardziej rozpowszechnione obecnie są okna dwuszybowe, co wynika z długiej obecności tego typu konstrukcji okien na rynku stolarki otworowej. Współczesne okna dwuszybowe zdecydowanie jednak różnią się od przeciętnych okien dwuszybowych produkowanych jeszcze dwadzieścia lat temu, w tym czasie zrewolucjonizowały się bowiem zasady konstruowania i technologia produkcji okien. Współczesne okna dwuszybowe w przestrzeni międzyszybowej posiadają komorę wypełnioną próżnią lub gazem szlachetnym oraz ramki termiczne, dzięki czemu znacząco wzrosła ich energooszczędność i izolacyjność. Mają też inną przemożną zaletę – wskutek swej dużej dostępności i rozpowszechnienia na rynku stanowią atrakcyjną cenowo ofertę. Są więc chętnie wybierane do instalacji w pomieszczeniach, gdzie nie będzie zbyt wielu przeszkleń, a termoizolacja budynku jest w głównej mierze oparta o właściwości konstrukcyjne budynku. Doprecyzujmy – okna dwuszybowe to pełnowartościowe okna o dobrych parametrach, wybierane często przez inwestorów jako standardowe wyposażenie ich budynków, sprawdzają się jako dobra izolacja termiczna. Z kolei drewniane okna trzyszybowe to okna dla posiadaczy budynków, którzy kładą szczególny nacisk na energooszczędność i doskonałe właściwości izolacyjne okien, na przykład dla osób pragnących wybudować tzw. dom pasywny. Okna trzyszybowe są już niemal równie popularne jak dwuszybowe. Cechują się solidną konstrukcją ramy (co spowodowane jest koniecznością obsadzenia dodatkowej tafli szkła) i doskonałymi parametrami izolacyjnymi (tak od hałasu, jak i wpływu niekorzystnej pogody): mają niższy współczynnik przenikania ciepła, co w perspektywie przekłada się na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie pomieszczeń, ale i wydatków na instalację klimatyzacji. Obawy może wywołać obecność trzeciej szyby, która stanowi dodatkową barierę dla oświetlających i dodatkowo ogrzewających pomieszczenia promieni słonecznych. To zagadnienie jednak jest zrekompensowane poprzez zastosowanie specjalistycznych szyb zespolonych, które zapewniają dużą przepuszczalność (przezierność) światła przy jednoczesnej podwyższonej ochronie cieplnej. W pakiecie trójszybowym można także zastosować szyby laminowane, hartowane, samoczyszczące czy przeciwsłoneczne, wzbogacając przez to swoje okno o dodatkowe funkcje.

Jaki jest werdykt naszych rozważań? Brak jest jednoznacznej odpowiedzi, przy zakupie decydują względy praktyczne i finansowe indywidualnego nabywcy okien (na przykład całkowita liczba okien w budynku). Okna dwuszybowe to początkowy mniejszy wydatek przy późniejszych dobrych parametrach ochrony. Okna trzyszybowe z kolei, to większa inwestycja przy zakupie, która zwróci się jednak w przyszłości i dodatkowo podniesie komfort oraz wartość naszego budynku.