Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Izolacja akustyczna okien drewnianych

Izolacja akustyczna okien drewnianych


Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę przy doborze stolarki okiennej, jest izolacyjność akustyczna okien drewnianych.

Jak dopasować stopień izolacji akustycznej okien drewnianych?

Wybierając stolarkę okienną, należy wziąć pod uwagę to, czy zapewni ona nam komfort akustyczny. Odpowiednia izolacja akustyczna wpływa na stopień wyciszenia całego pomieszczenia, co jest istotne, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy, czy niedaleko stadionu lub planu, na którym odbywają się imprezy.  Przyjmuje się, że szept ma około 20 dB. Wybierając okno, powinniśmy też pamiętać, że jego poziom tłumienia hałasu spadnie o około 2 decybele po montażu. Dodatkowo musimy pamiętać, że okna drewniane montowane w pomieszczeniach muszą spełniać określone normy tłumienia dźwięków. Dla budynków mieszkalnych jest to 40 decybeli w dzień i 30 decybeli w nocy. Parametry akustyczne okien określa się współczynnikiem Rw, który informuje o stopniu tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz. Im wyższa wartość współczynnika, tym lepsze tłumienie hałasu gwarantuje okno. Związek Polskie Okna i Drzwi zaleca: dla poziomu hałasu do 60 dBA – Rw 25 dB, dla poziom hałasu do 61–65 dBA – Rw 30 dB, dla poziomu hałasu do 65–70 dBA – Rw =35 dB, dla poziomu hałasu > 70 dBA – Rw 40 dB.

Jakie elementy decydują o właściwościach akustycznych okna?

Każdy komponent stolarki okiennej wpływa na jej stopień właściwości akustycznej – profile okienne, rodzaj wzmocnień i ich sztywność, sposób montażu, rodzaj okuć do okien drewnianych oraz rodzaj zastosowanych uszczelek. Największe znaczenie ma jednak zastosowane oszklenie, a dokładniej grubość tafli szkła. Dlatego można dodatkowo wzmocnić parametry akustyczne okna przez zastosowanie folii akustycznych w szkle klejonym. Pamiętajmy też, że szkło ornamentowe nie jest badane w zakresie akustyki, dlatego nie są podawane przez producentów ich właściwości akustyczne. Należy też pamiętać, że okno z wieloma nawiewnikami będzie gorzej tłumiło dźwięki. Wielkość okna również wpływa na jego właściwości akustyczne. Wraz ze zwiększeniem gabarytów okna zmniejsza się jego izolacyjność akustyczna względem tej, która została podana dla standardowego wymiaru okna. Nowoczesne konstrukcje okien drewnianych zapewniają szczelne dociśnięcie ościeżnicy do okna, dzięki temu chronią okno nie tylko przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz, ale wpływają też pozytywnie na wytłumienie dźwięków.